Budowa oka ludzkiego opis

Pobierz

Do procesu analizy odebranych przez oczy sygnałów angażowane jest ponad 10% wszystkich komórek nerwowych w mózgu.. Zewnętrzna warstwa gałki ocznej jest nazywana twardówką.. Gałka oczna jest mniej więcej kształtu kulistego.Składa się z trzech warstw, przy czym najbliższa środka oka warstwa składa się z czopków i pręcików - komórek światłoczułych, a dwie pozostałe z neuronów przewodzących bodźce wzrokowe.. Najczęściej spotykane wady wzroku to krótko- i dalekowzroczność.. Powieki i rzęsy, które chronią oko przed nadmiarem światła, urazami, zanieczyszczeniami oraz pełnią ważną funkcję podczas2 Budowa oka Zdolność układu nerwowego do odbierania bodźców świetlnych i przetwarzania ich w mózgu na wrażenia wzrokowe jest określana jako zmysł wzroku.. U wszystkich ludzi prawidłowy zarys budowy ciała jest podobny, pomiędzy jednak poszczególnymi ludźmi istnieją pewne różnice osobnicze - to właśnie ze względu na nie część z nas ma dłuższe, a inni krótsze kończyny górne czy dolne.Budowa oka Siatkówka retina, -ae Aparaty ochronne oka Aparaty ochronne oka Budowa oka Oczodół, czyli twarda osłona, chroniąca przed urazami mechanicznymi.. Zbudowana jest z trzech błon: zewnętrznej błony włóknistej czyli .Budowa oka ludzkiego Oko składa się z gałki ocznej, nerwu wzrokowego oraz narządów dodatkowych, jak: mięśnie gałki ocznej, powieki oraz narządu łzowego..

Główne części ciała ludzkiego to głowa, szyja, tułów oraz kończyny górne i kończyny dolne.

Pierwsza z nich - zewnętrzna błona włóknista to twardówka i rogówka.Ludzkie oko składa się kilkunastu elementów.. Do układu optycznego zalicza się również siatkówkę , na powierzchnię której docierają wcześniej odpowiednio załamane i skupione promienie świetlne.Budowę oka prostego można skutecznie porównywać z budową aparatu fotograficznego .. Część z nich chroni oko przed uszkodzeniem, jeszcze inne dostarczają substancje odżywcze, a inne odpowiadają za "komunikację" z mózgiem.. Narząd wzroku umożliwia nam zdobywanie bardzo dużej ilości informacji o otoczeniu.. Aparat ruchowy gałki ocznej umożliwia gałce ocznej obrót w obrębie oczodołu.. Gałka ocznaNarząd wzroku składa się z gałki ocznej oraz aparatu ochronnego i ruchowego.. Zaraz za nią znajduje się soczewka utrzymywana przez wiązadełko (ciało) rzęskowe.Budowa gałki ocznej.. Dodatkowo plansza zawiera schemat powstawania i korekcji .. W przedniej części oka warstwa ta nosi nazwę rogówki.. Ośrodki , które graniczą z tymi elementami to powietrze, ciecz wodnista oraz ciałko szkliste.. Jest umieszczone w oczodole.. Podzielona jest na trzy błony.. Najlepiej widzimy gdy obraz obiektu powstaje na plamce żułtej.. Budowa anatomiczna oka pokazuje, w jaki sposób ten skomplikowany narząd tworzy układ optyczny z komórek nerwowych, tkanki łącznej, naczyń krwionośnych i włókien mięśniowych oraz załamuje światło odbijane od przedmiotów..

Oprócz przekroju oka ludzkiego i schematu gałki ocznej z mięśniami prezentuje mechanizmy powstawania obrazu w mózgu oraz na siatkówce.

Dzięki temu, każdy człowiek nie tylko patrzy, ale też rozumie to, co widzi.. Możemy analizować obserwowaną sytuację i podejmować odpowiednie kroki.. W większości składa się z tzw. ciała szklistego - substancji, która ją wypełnia i dzięki ciśnieniu utrzymuje kulisty kształt gałki ocznej.budowa gałki ocznej.. Nerw wzrokowy przewodzi bodźce do mózgu.Anatomia oka - opis i funkcje najważniejszych elementów oka Gałka oczna - ma kształt zbliżony do kuli z wypukłością w postaci rogówki i średnicę około 24 mm.. Anatomia człowieka jest to nauka o budowie wewnętrznej organizmu człowieka.. Gałkę oczną okrywają 3 błony: twardówka, naczyniówka, siatkówka.Budowa oka.. Zewnętrzną warstwę każdej gałki stanowią mocne, elastyczne struktury, które nadają oku kształt - biała twardówka i przejrzysta rogówka.. Gałka oczna ma w przybliżeniu kształt kuli o średnicy ok. 24 mm.. Powoduje to , że różne są ogniskowe: przedmiotu i obrazu.. Aparat ochronny chroni gałkę oczną przed czynnikami zewnętrznymi, zwłaszcza drobnoustrojami i zbyt dużym natężeniem światła.. W 98% składa się z wody, pozostała część to kwas hialuronowy i siateczka kolagenowa..

Tęczówka natomiast stanowi rodzaj przesłony.Oko Oko (łac. oculus) jest narządem wzroku zbudowanym z gałki ocznej osadzonej w oczodole.

Proces widzenia człowieka zaczyna się w oku.. Na siatkówce znajduje się plamka żółta, będąca miejscem o największym skupieniu czopków i z tego powodu cechuje się największą wrażliwością na barwy i światło.Budowa oka • Kora wzrokowa zajmuje ok. 60% całej kory mózgowej, uwzgl ędniaj ąc wszystkie obszary zajmuj ące si ę reakcj ą na pobudzenie wizualne.. Narząd wzroku zbudowany jest z oka (oculus) obejmującego: gałkę oczną (bulbus oculi), nerw wzrokowy (nervus opticus) oraz narządów dodatkowych, w postaci mięśni gałki ocznej, powiek i narządu łzowego.. Twardówka, czyli zewnętrzna warstwa gałki ocznej, jest mocną, matową, nieprzepuszczalną warstwą tkanki łącznej, która chroni oko wewnętrzne i nadaje mu konieczną sztywność.. gałka oczna - kształtem przypomina kulę, przeciętna gałka ma 22-24 mm średnicy i waży ok. 7 gramów;Budowa oka jest dość skomplikowana.. Siatkówka jest wewnętrzną, światłoczułą warstwą gałki ocznej.. Krótkowzroczność to wada związana z nieprawidłowym załamaniem światła przez soczewkę (zbyt wypukłą) lub oddaleniem się siatkówki od soczewki (wydłużona gałka oczna).Budowa oka ludzkiego.. Dzięki niemu możemy bezpiecznie poruszać się w przestrzeni.. Odgrywa rolę odżywczą oraz jest podporą dla położonych obwodowo tkanek oka..

W przedniej części oka znajduje się trochę cieńszy i przezroczysty obszar, zwany rogówką.Układ optyczny oka zbudowany jest z rogówki oraz soczewki.

1 - naczyniówka, 2 - twardówka, 3 - rąbek zębaty, 4 - ciało rzęskowe, 5 - część płaska ciała rzęskowego, 6 - wyrostki ciała rzęskowego, 7 - rowek rzęskowy, 8 - tęczówka, 9 - soczewka, 10 - źrenica, 11 - komora przednia, 12 - rogówka, 13 - kąt rogówkowo-tęczówkowy (kąt przesączania), 14 - komora tylna, 15 - więzadełka (obwódka …Budowa oka - ciało szkliste Ciało szkliste to żelowa, przejrzysta substancja wypełniająca 2/3 gałki ocznej.. Dzięki niemu gałki oczne mogą przybierać określoną pozycję i odbierać wrażenia wzrokowe.Budowa oka człowieka Oko jest narządem wzroku.. Dostarcza około 80% informacji o otoczeniu.. Anatomiczną postacią tego zmysłu jest narząd wzroku, który składa się z gałki ocznej, aparatu ochronnego i aparatu ruchowego oka oraz połączeń nerwowych siatkówki oka ze strukturami mózgu.Opis produktu; Ścienna plansza szkolna do biologiiprzedstawiająca anatomiczną budowę oka człowieka oraz podstawowe informacje o zmyśle wzroku.. Anatomia człowieka jest działem biologii oraz medycyny.Soczewka (łac. lens) - część oka, przezroczysty, elastyczny narząd ogniskujący promienie świetlne tak, by tworzyły obraz odwrócony i pomniejszony na siatkówce.Soczewka nie jest unaczyniona ani unerwiona.. Budowa oka Rys. 1 Uproszczony schemat budowy siatkówki oka A - czopki i pręciki podłączone do włókna nerwowego; B - pojedyncze czopki podłączone do włókna nerwowego;Odległość dobrego widzenia dla oka ludzkiego pozbawionego wady wzroku wynosi około 25 cm.. Obraz zarejestrowana przez siatkówkę oka jest .Anatomia człowieka.. Druga warstwa od zewnątrz to błona naczyniowa, w skład której wchodzą tęczówka, ciało rzęskowe i naczyniówka.Układ optyczny oka jest zbudowany z przeźroczystych elementów jego budowy: z rogówki, przedniej komory oka, soczewki i ciałka szklistego, przez które kolejno przechodzi promień świetlny.. Naczyniówka jest środkową, odżywczą warstwą gałki ocznej.. Rogówka, ciecz wodnista, soczewka i ciało szkliste działają - w wielkim uproszczeniu - jak soczewka skupiająca.Budowa oka ludzkiego Oko jest jednym z najważniejszych narządów zmysłów.. Zewnętrzna warstwa składa z 5 twardówek, do których przymocowane są mięśnie gałki ocznej.. Posiada szereg narządów pomocniczych zapewniających nie tylko możliwość odbierania bodźców wzrokowych, poruszania gałką oczną, ale również ochronę.. 1 - naczyniówka, 2 - twardówka, 3 - rąbek zębaty, 4 - ciało rzęskowe, 5 - część płaska ciała rzęskowego, 6 - wyrostki ciała rzęskowego, 7 - rowek rzęskowy, 8 - tęczówka, 9 - soczewka, 10 - źrenica, 11 - komora przednia, 12 - rogówka, 13 - kąt rogówkowo-tęczówkowy (kąt przesączania), 14 - komora tylna, 15 - więzadełka (obwódka rzęskowa), 16 - ciało szkliste, 17 - tarcza nerwu wzrokowego, 18 - tętnica .We wnętrzu oka znajduje sie soczewka zawieszona na włókanach ciała rzęskowego oraz ciało szkliste.. Gałka oczna, czyli kula mająca około 24 mm średnicy, ma masę ok. 7 g. i objętość 6,5 cm³..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt